“CANİ” NİN MEKTUBU ELE GEÇTİ (fake news)


Geçtiğimiz günlerde bir köpeğin patilerini keserek vahşice ölüme terk eden E.F. mahkeme için getirildiği adliye önünde, öfkeli hayvan severler tarafından linç edildi.
Ağır yaralı olarak yoğun bakıma alınan E.F. nin cebinden çıkan mektup yürekleri dağladı:

 

“O tarihte bana tarif edilen bölgede greyder ile yol kenarı temizliği yapıyordum. Gürültünün arasında bir inleme sesi duydum. Hemen makinemi kapatıp aşağı indim. Bir enik gördüm. Ön ve arka ayakları ezilmiş vaziyette inliyordu.

Hemen yoldan geçen bir aracı durdurdum ve durumu anlattım. Birlikte bir çuvalın üzerine koyup en yakın veterinere götürdük. Köpeğin kurtarılması ameliyat yapabilecek bir hayvan hastanesine gitmemiz gerektiğini söyledi. Bu arada amirim beni sürekli arıyor, işimin başına dönmemi emrediyordu. Ona köpeğin canını kurtarayım, gerekirse fazla mesai yapar telafi ederim diyordum. Ama o, bu yüzden işimden olabileceğimi söyleyip telefonu kapattı.

Köpeğin canı işimden önemli mi diye bir an düşündüm. Kusurum yoktu ama benim kullandığım iş makinesi yüzünden köpek bu haldeydi…

Hemen hastanenin yolunu tuttuk. Halen nefes alıp veriyor, bize yalvarır gözlerle bakıyordu.

Ameliyatta tüm patilerini kesmek zorunda kalmışlar. Bandajlamışlar… Neyse ki, hala nefes alıyor…

Ardından hemen oradan ayrıldım ve işimin başına döndüm.

Ertesi gün medyada bir “cani” olarak damgalandığımı gördüm. Gazetelere televizyonlara ulaşmaya çalıştıysam da başaramadım. Gerçekte ne olduğunu anlatmaya kalksam, ismim ve yüzüm deşifre olacaktı. Kimse bana inanmayacaktı. Koskoca bilgi ve haber ordusuyla baş etmem mümkün değildi. Mikrofonu elinde tutan istediği masalı anlatıyor, istediği kişiyi hedef gösterebiliyordu. Ama işin garip tarafı; hiç kimse -acaba yanıltılıyor olabilir miyim-, diye düşünmüyordu. Herkes faili bulup intikam alma peşindeydi.

En tepeden tabana suç ve suçlu icad etme çabasını, uydurulan negatif bir masala bu kadar sıkı tutunma ihtiyacını anlayamıyorum. Ama eminim Allah yaşadığım her şeyi an be an kaydetmiştir. Onun rızası her şeyden önemli…

Evet, fail benim… Benim kullandığım makine köpeği o hale getirdi.

Ama bir ricam var. Özellikle yavrulu hayvanları yol kenarlarına yakın yerlerde beslemekle, onlara iyilik edilmiş olunmuyor. O yavrular yola da çıkabiliyor… Yoldan geçen araçlar onlara çarpıyor… Ve her gün yüzlercesi ölüyor… ”

 

AR.M.H.A.

Armağanlı Mavra Haber Ajansı

 

Eyvallah… Bu haber yalan…

Kıssadan hisse:

Hangi haber doğru ?

Köpek haberi çerçevesinde gelişen algı operasyonu, anlama çabamızın küçük ve ilk adımı olabilir mi ?

Uyanma hakkında:

UYANMANIN BELİRTİLERİ NELER OLABİLİR ?