Mahallemizin televizyonu

Kamera hareketleri, montajı, seslendirmesi, vtr ‘leri, jenerikleri baya baya bir televizyon gibi bir şey oldu bu… Ana başlığı da “Urla”. Hedefi Urla ‘nın tanıtımına katkıda bulunmak, ilçe ve çevresindeki kültürel etkinlikleri izleyenlere ulaştırmak.

Urla ‘da pek çok kişi e-posta göndererek bu girişimden memnuniyetlerini dile getirdiler. Giderek gelişeceğini, katkılarla zengin bir içeriğe kavuşacağını ümit ediyorum. Aynı zamanda her yörenin benzer “sahneleri” olması gerektiğine de baştan beri inanıyorum. Çünkü bizler, neredeyse tüm Anadolu insanları -ben dahil- gözümüzü, kulağımızı Ankara ‘ya ya da İstanbul ‘a çevirmişiz. Sosyal tavrımız, politik tavrımız, neşe, hüzün ve paylaşıma ait harcanacak enerjimiz o merkezi noktalarda toplanıyor. Bölge televizyonları bile kameralarını yoğun bir şekilde tüm Türkiye ‘yi ilgilendiren olaylara çeviriyorlar. Kendi sokağımızı, kendi yöremizi düşünecek zamanımız bile kalmıyor. Uzaktaki “ünlüyü” alkışlamak için koşarken, komşumuzun çocuğunun ondan daha çok alkışa ihtiyacı olduğunu unutuyoruz. Fiziki ortamlarda yöresel paylaşımlar oldukça sönük… Ama artık teknoloji insanların projektörlerini kendi yöresinin sorunlarına, kalkınmasına çevirmesini sağlayacak yeni yeni olanaklar sunuyor.

“Televizyon” dediysem, sakın alıcılarınızın ayarlarıyla oynamaya kalkmayın. Bu sanal bir “televizyon”, internet üzerinden yayın yapıyor. Pencerenin boyutunu 10 cm den fazla yaparsanız netlik bozulabilir… Aslında kullandığımız “televizyon” ismi de –burada- jenerik bir isim. “Streaming Media” demek bir şey ifade etmeyeceğinden, bir çok internet yayıncısı gibi “televizyon” dedik.

Halen test yayınımız sürüyor ve farkında olmadan mevcut hukuk kurallarını çiğnemiş olmayalım diye, konuyla ilgili mevzuatı da araştırdım. Radyo televizyon yayınlarıyla ilgili tüm düzenlemeler uydu, kablo ve karasal yayın hakkında… İnternet üzerinden yapılan radyo ve tv yayınları hakkında RTÜK resmi sitesinde bir ibareye rastladım. Sıkça sorulan sorular kısmında aynen şunlar yazılı: Soru: İnternet ortamından televizyon ve/veya radyo yayını yapabilmemiz mümkün müdür? Yanıt: Şu an itibariyle bir Yasal düzenleme mevcut olmayıp, bu konuda çalışmalar devam etmekte olduğundan sonuçlanmasına müteakip ilgililere ilanen duyurulması söz konusudur.

Konuyla ilgili bir yasa çıkarsa elbette üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz, ne var ki, yasa çıkana kadar geçecek zamanda teknolojinin yeni geldiği nokta yasayı çoktan geçmiş olacak. İnternette bant genişliğinin artması ve ucuzlaması, önceden ip ‘den ip ‘ye kurulan “sınırlı” medya bağlantılarını şimdi ip ‘den sunucuya, sunucudan herkese yöntemine çevirdi. Yüz binlerce kişi ve kurum, ücretsiz hizmet veren sunucular aracılığı ile ses ve/veya görüntü iletme olanağını kullanıyor. Yasa hangi birisini denetim altına alabilecek ? Bir caddeyi 24 saat canlı gösteren ip tv ler RTÜK denetimine mi tabi olacak ? Yarın, cep telefonlarına 3G teknolojisi geldiğinde, Saklıkent Kanyonu ‘nu 2 saat boyunca görüntüleyen ve bu görüntülere isteyen herkesin erişmesini sağlayan kişi, önce lisans için mi başvuracak ?

Özgürlüğün sakıncaları da var elbette ama bu konuda faydalarının daha fazla olması beklenir. Kendisini saklayıp interneti hoyratça kullananlar hariç, kimliğini deklere etmiş internet siteleri zaten sosyal çevrenin doğal bir denetimine tabiler.

Ticari bir kaygı olmadığı için buraya sanırım rahatça yazabilirim. Test yayınındaki “televizyoncuk” Urlaonline TV. Adresi www.urlaonline.com

24.02.2008

Akşam Ege