MİLENYUM KAMPANYASINI MİLANO KAPTI

Bir faaliyet, bir faaliyet…

2015 yılına kadar dünyada aç insan kalmasın, çocuk ölümlerinde 2/3 oranında azalma olsun,

anne ölümlerinde ¾ oranında azalma olsun, HİV virüsü salgını azalsın ve dursun…

Eylül 2000’de, 189 ülkenin temsilcileri BM Milenyum Deklarasyonunu kabul etmek için New York’taki Milenyum Zirvesinde buluşmuşlardı. Deklarasyonda, 21. Yüzyılda uluslararası ilişkilerin yönetecek ilke ve değerlerini belirlediler.

İşte bu kampanya EXPO 2015 ‘in diğer adayı Milano tarafından benimsendi ve çeşitli materyallerle sıkı bir şekilde tanıtılıyor.

Birleşmiş Milletlerin yaratıcısı ve uygulayıcısı olduğu bu kampanya Milano tarafından üretilen gölge kampanya ile iç içe girmiş vaziyette ilerliyor. Görünüşe bakılırsa Milano doğrudan kendi EXPO 2015 hedefiyle ilişkilendirmiyor, ancak kelimeler ve içerikler birbirine o kadar yakın ki; BM ‘nin kampanyasının Milano aracılığıyla ilgi görmesinden EXPO 2015 Milano için avantaj sağlaması hedefleniyor. Bu kampanyaya hoş rastlantılar eşlik ediyor;

Milenyum ve Milano kelimelerinin birbirine yakın tınısı rastlantılardan biri… Her iki çalışmanın 2015 yılını hedeflemiş olması da diğer önemli rastlantı…

Böylece Milano, Birleşmiş Milletler Logosuyla yan yana kullandığı NO EXCUSE 2015 logosuyla hem ahlaki bir hedefe yandaşlığını vurguluyor hem de EXPO 2015 ‘den vazgeçilmeyeceğinin propagandasını yapıyor. 2008 seçimlerine kadar bir de, Afrika ‘ya göstermelik yardımlar vs. organize ederlerse, BM nin 2015 hedefiyle Milano ‘nun 2015 hedefinin birbirini çağrıştırması, uluslar arası düzeydeki bu ahlaki aksiyonların olası Milano EXPO 2015 organizasyonuyla, görsel bir finalle noktalanması, paylaşılan bir hedef haline gelebilir.

BM ‘in bu kampanyasını kendi hedefimize adapte etmekte geciktik mi ? Milano bizim temamızla da pek rahat bir şekilde örtüşen bu kampanyayı elimizden kapmış mı oldu ?

Tartışılır…

Ne kadar “ahlaki”, “insani” hedefler olarak görünse de, tüm bu başlıkları, yaşanan hayatı ciddi derecede etkilemeyen, ikincil ve gizli (hem de lokal) hedeflerine hizmet eden aksiyonlar olarak düşünüyorum. Dünyada aç insan kalmasın, fantastik, hoş, ahlaki bir beklenti… Ancak günümüzde ahlaki hedeflerin de bir modası var ve bunun modası çoktan geçti… Eğer gün olup da dünyada aç insan kalmayacaksa, bu durum çoğunluğun romantik rüyasından değil, merkezdeki belirleyicilerin tehlikeleri en aza indirme gayreti sayesinde gerçekleşebilecek.

Benim izlediğim kadarıyla, dünya insanının ilgisi başkasının derdinden uzaklaşıp, kendi durumuna doğru kayıyor. Afrika ’nın açları, AİDS ‘den ölenler, bebek ölümleri… Bunlar merkezdeki insana göre “diğerinin” dertleri. Acıma duygusuna ve yardımseverliğe ihtiyaç duyan, modası olan dalgalar… Ama “sağlık” deyince iş değişiyor. İnsanın, doğrudan “kendisiyle” ilişkilendirebileceği bir tema. EXPO 2015 İzmir ‘in “Herkes için sağlık” sloganı “diğerinin derdini” kapsadığı gibi kişinin bizatihi kendi kaygılarına da göndermeler yapabilecek genişlikte. Kendi sağlığı açısından riskli döneme giren yaş gurubunun yanında, halen sağlıklı olan insanların, gençlerin de ilgisini çekebilecek bir sürü formül bulunabilir. Anti-Ageing (Yaşlanmayı geciktirme) bunlardan birisi. Yerel semboller, yerel sağlıklı kalma teknikleriyle de birleştirilip sunulabilir, uluslar arası örgütlerle işbirliğine gidilirse, buyurun size alternatif bir kampanya. “Dünyada aç insan kalmasın” uzak bir hedef, “Sağlıklı bir nefes, mutlu ve uzun bir ömür” harekete geçmek için daha sağlam bir gerekçe…

SAYI VE YER

1 Mart tarihli Akşam Ege gazetesinde EXPO ile ilgili ezberimizi bozan birkaç bilgiye yer vermiştim. Ancak halen kimi gazetelerin ve yazarların bir algılama hatasını tekrar ettiğini görüyorum. Küçük ama önemli bir ayrıntı: EXPO organizasyonunda geçen sayı 30-50 milyon; yurt dışından gelecek turist adedi değil !. EXPO fuarının kapısından yapılan giriş adedi… Bu rakamı büyük oranda bölge insanı sağlıyor.

İnciraltı mı, Urla mı ? İzmir kenti 2015 yılında da mevcut sıkışık halini koruyacak ise İnciraltı. Dışa açılmaya niyetli ise Urla. .. Karar verildi… Ne diyelim… Yanlış yapılanma hedefinin enstrümanları da o yanlışa adapte olmak durumunda…

10.03.2007

Akşam Ege

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.