TÜRK ESNAFINA “DAYANIKLILIK ÖDÜLÜ” VERMESİ İÇİN BİD ‘E BAŞVURDUM

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ‘nin Amerika ‘da Uluslararası kalite ödülü aldığını duyunca oturduğum yerde kalakaldım… Ellerim klavyeye uzanamadı. Meğer, -en azından İzmir ‘de- esnaf ve sanatkarlar mükemmel düzeyde, altın kategoride, dünya çapında bir ödülü hak eden kuruluş tarafından temsil ediliyormuş da, biz bu kaliteden şüphe ediyormuşuz….Oysa, esnaf sanatkar odalarının; aidat ödenilen ve takdim edilmek zorunda olunan belgelerin alındığı yer olarak bilindiğini yazmaya niyetliydim. (Halen, “alınan ödüle sevinememe suçunu” işliyor olmanın tedirginliği içindeyim)

Benim gibi bu işe bir türlü akıl erdiremeyenler için, bölge televizyonunda ödül uzun uzun gösterildi; kameraman arkadaş yakın plan çekim yapıp, önündeki arkasındaki yazıları bile göstertti… Hatta onu elde tutarlarken bir ağırlığının olduğunu, gerçek bir madde olduğunu bile anladık ve hiçbir şüphemiz kalmadı.

Bu internet icat oldu her şey karıştı. Uluslararası alınan ödül, uluslararası iletişim araçlarında yer alırsa onun “uluslararsılığı” bir anlam taşır. Ben saatlerce taradım bir tek satır bulamadım…

İşin daha ilginç yanı, ödül veren kuruluş Business Initiative Directions ‘un resmi internet sitesinde de verilen ödüllerin bir listesi yok ! Bir ayakkabıcıya girip, ayakkabıdan başka her şeyle karşılaşmak gibi bir duygu yaşamak istiyorsanız www.bid-qualitysummit.com sitesine bir göz atabilirsiniz.

Aslında konu, tam bir Banu Avar belgeseli olabilecek türden… Business Initiative Directions ‘un merkezi İspanya ‘nın Madrid kentinde. Ama ödüller rüya ülke Amerika ‘nın, rüya kenti New York ‘da veriliyor, niyeyse…

Kurumun başkanı José E. Prieto “İş dünyasının Oskar ‘ı ya da Nobel ‘i ni yaratmak istiyoruz” diyor ancak, ödül o kadar çok ki, belki de törene katılan herkes bir ödül kaptığı için, resmi internet sitesinde hangi yıl kimler ödül aldı, yazacak ve yayınlayacak personel bile bulamıyorlar. (Ödül listesini e-posta ile 15 gün önce istedim, halen bir yanıt gelmedi)

Tüm sistem, ödül alanın “lokal hedeflerine” ulaşmasına yardımcı olmak üzere kurulmuş sanki… Ne hikmetse, ilgili kategorilerde “dünyada en iyiler” çoğunlukla az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden çıkmış ! Malezya, Mısır, Azerbaycan, Ukrayna, Romanya, Polonya, Meksika… Aslında iki internet sitesi var, birisi www.bid-org.com (Hem org hem com !) ödül sistemini anlatıyor, son kullanıcıya hitap ediyor, prestij sunuyor; diğeri www.bid-qualitysummit.com ‘un hedef kitlesi ise ödül almak isteyenler ve ödülü hak edenler. QC100 standartlarına uyan ! ve ödül kazananlara verilecek olan şık sertifikalar tanıtılıyor, ödül töreninde tv röportajları, video çekimleri, basın toplantısı organizasyonları… Ama bunlar için önceden rezervasyon yaptırmalısınız. (Kaça mal olduğu galiba sonra söyleniyor)

Bu internet sitesine siz de girip, çevrimiçi formu doldurup, kendiniz ya da bir başkası için başvuruda bulunabilirsiniz. Aslında kimse kendisini öneremez diye bir kural var ama, size kim olduğunuzu soran yok zaten. Ben Türk esnafı için başvurdum. Güç şartlara dayanıklılık kategorisinde ödüllendirilmesi gerektiğini yazdım. “Böyle kategorimiz yok” derlerse cevabımı hazırladım; “Ha şirket, ha dernek, ha onlarca kategori… Bir kategori daha ekleseniz ne çıkar bundan…” Sonra gerekçelerimi sıraladım; Küçük esnaf ve sanatkar KOBİ bile değil. Onların böyle yakışıklı adı bile yok. Bağkur borcunu bile ödeyemeyen bu sessiz çilekeşlerin aldığı sağlık hizmeti evlere şenlik… Devlet kapısında gizli işsiz olmadan kendi yağıyla kavrulmaya çalışan esnaf ve sanatkar ödül yerine ağır vergiyle selamlanıyor, bu yetmediği hallerde, usulsüzlük cezaları, yazarkasa değişim dönüşüm ödemeleri gibi ara kalemlerle soluğu biraz daha kesiliyor, buna rağmen halen dayanıyorlar.

Siz de, yukarda adresini verdiğim internet sitesine giriş yapıp, istediğiniz bir kişinin ya da kurumun ödüllendirilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Ödül hak edenden seremoni masrafları için para istiyorlar mı bilmiyorum. Eğer isterlerse o kadar masrafa da katlanıverin canım, koskoca ödül alıyorsunuz…

24.07.2007

Akşam Ege